Grafika és Festészet Tanszak

„A szárnyak repülés közben nőnek”(német közmondás)

A foglalkozásokra elsőstől a nyolcadik osztályosig, eltérő évfolyamú és életkorú tanulók járnak. A tanulói csoporton belül vannak, akik most kezdték és olyan is, aki már öt éve jár az Alapfokú Művészeti Iskolába. A hatodik évfolyam elvégzése után alapfokú művészeti vizsgát tehetnek a gyerekek, majd továbbképző évfolyamokra jelentkezhetnek (T/7-10. évfolyamig). Az Oktatási Hivatal weboldalán az alapfokú művészetoktatás alapprogramban (2022/2023-as tanévtől hatályba lépő 2. számú mellékletben) olvasható Grafika és festészet alapjai tantárgy (Alapfok/1-3. évfolyamon) és Vizuális alkotó gyakorlat tantárgy (Alapfok/1-3. évfolyamon és Alapfok/4-6. évfolyamon) tananyagtartalma, feladatcsoportjai a Grafika és festészet műhelygyakorlat (Alapfok/4-6. évfolyamon) tantárggyal integrálható, hiszen a tantárgyak tananyagtartalmai egymásra épülnek.

A foglalkozáson a gyerekek azonos témával, témakörrel, feladattal foglalkoznak, azt életkoruk, képességük szerint, felkészültségük alapján oldják meg. Az életkorbeli különbségek pozitív hatása megmutatkozik például az egymástól való tanulásban. Iskolánk kiemelt célja a tanulói rugalmasság, egymás iránti toleráns viselkedés, másság elfogadása, mely elérése ebben a kis közösségben is érezhető. A gyerekek szívesen segítenek a kisebbeknek, például vizet hozni festés előtt, ceruzát hegyezni. Az órák délután, az általános iskola tanórái után vannak, amikor a gyerekek már gyakran fáradtak. A foglalkozásokon a tananyag ismertetése mellett fontos, hogy a gyerekek jól érezzék magukat, kikapcsolódhassanak, ellazulhassanak, pozitív élménnyel távozzanak.

Ahhoz, hogy kibontakozhassanak, önálló, egyedi, színvonalas alkotásokat készíthessenek, iskolánk minden anyag (tus, filc, vízfesték, grafit, toll, zsírkréta, pasztell, tempera, akril, olajpasztell, agyag, gipsz…)- és eszközigényt (linóprés, linómetsző) biztosít, e mellett interaktív tábla áll rendelkezésünkre a teremben, mely a témák feldolgozásakor segítségünkre lehet, illetve zenét is tudunk hallgatni. Igyekszünk kapcsolódni az alapfokú művészeti iskola többi tanszakához is, (például élő zenére festeni, színházi dekorációt készíteni, táncosok mozdulatait megfigyelni, lerajzolni). Célunk a helyi kiállítások látogatása, hazai, külföldi, kortárs alkotók ismerete, művészettörténeti korszakok megismerése. Év végén bemutató kiállítást rendezünk, ahol a Diószegi Refi AMI, grafika és festészet facebook oldalunk mellett élőben is láthatóak munkáink. Aktívan és eredményesen részt veszünk rajzpályázatokon.